خیالِ دست

نوشته‌های مهدی ابراهیم‌پور

خیالِ دست

نوشته‌های مهدی ابراهیم‌پور

خیال دست. آن بازی است که در مجالس کنند و آن چنان است که یک کس در کنار دیگری پشت سر او بنشیند و آن شخص عبا یا پرده ای بر سر خود و آنکه در کنار اوست کشد بحیله ای که شخص عقبی بالمره در انظار پنهان گردد و معلوم نشود و قدری از شانه های آنکه بکنار اوست نیز پوشیده شود آنگاه شخص کنار نشسته دستهای خود را بر پشت برد و نگهدارد و آن شخص عقبی دستهای خود را بعوض دستهای کنار نشسته برآرد و این پیشی شروع بحرف زدن یا گفتن کند و آن عقبی بدستهای خود که بیرون آید حرکات او را مطابق حرف زدن او بعمل آورد از قبیل دست حرکت دادن و دست بر سبال و صورت کشیدن و گرفتن نی قلیان بر دست و به دهن گذاشتن همه حرکات از دستهای آن عقبی بجهت این یکی که در کنار اوست بعمل آیند و بر ناظران و مجلسیان چنین مفهوم می گردد که این دستهای خود شخصند که بحرکات ارادی حرکت کنند. (از لغت نامه ٔ محلی شوشتر نسخه ٔ خطی ).
لغت‌نامه دهخدا

طبقه بندی موضوعی
اینجا هم هستم

ضمائر منفصل فاصله‌بردار و فاصله‌گذار

چهارشنبه, ۱ فروردين ۱۳۹۷، ۰۷:۱۸ ق.ظ

قابل فهم است دو نفری که همدیگر را «شما» خطاب می‌کردند پس از مدتی و احتمالاً به خاطر صمیمی‌تر و آشناتر شدن به هم بگویند «تو»، ولی دو نفر که همدیگر را «تو» صدا می‌زدند چرا باید پس از مدتی و احتمالاً به خاطر قطع یا کم‌رنگ شدن رابطه به هم بگویند «شما»؟ پس از مدت‌ها غوطه خوردن در دریای زبان مادری، هنوز «شما» شدن برای کسانی که قبلاً برایشان «تو» بوده‌ام را بسیار گیج‌کننده می‌یابم.

۹۷/۰۱/۰۱

نظرات  (۳)

شاید از شرم احساسی که تازه شکل گرفته و قبلا نبوده
پاسخ:
نمی‌دونم. بعیده.
۱۵ فروردين ۹۷ ، ۱۸:۳۳ میثم علی زلفی
همیشه استفاده از شما نشانه ی عدم صمیمیت نیست گاهی به معنی احترامی است که شخص مقابل بخاطر بزرگ و بزرگوار دیدن شما می گذارد.
پاسخ:
درسته، ولی از کسی که مدتی بهت میگفته تو عجیبه.
مزدم ما اغلب تشنه ی توجه هستن... نیاز فظریشون که باید بهش درست توجه بشه یا میشده...
گاهی هم این سوتفاهم ها از حرف نزدنه... باهاش حرف بزن علتش رو پیدا کن...
گاهی هم علت رو باید در خودمون جستجو کنیم... چیکار کردیم که ازمون ناراحته یا سعی میکنه فاصله بگیره که با همون صحبت باهاش احتمالا رفع بشه این
پاسخ:
من اون قسمت «تشنه‌ی توجه» رو متوجه نشدم. حرف من درباره‌ی کسی بود که مدتی قبل بهم می‌گفته تو و بعد از مدتی حالا می‌گه شما. متوجه نشدم که منظورتون اینه که من تشنه‌ی توجه هستم یا اون. هرچند در هر دو صورت فکر می‌کنم این موضوع ربطی به تشنه‌ی توجه بودن نداره. و البته که همه‌ی آدم‌ها تشنه‌ی توجه هستند.

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی