خیالِ دست

نوشته‌های مهدی ابراهیم‌پور

خیالِ دست

نوشته‌های مهدی ابراهیم‌پور

خیال دست. آن بازی است که در مجالس کنند و آن چنان است که یک کس در کنار دیگری پشت سر او بنشیند و آن شخص عبا یا پرده ای بر سر خود و آنکه در کنار اوست کشد بحیله ای که شخص عقبی بالمره در انظار پنهان گردد و معلوم نشود و قدری از شانه های آنکه بکنار اوست نیز پوشیده شود آنگاه شخص کنار نشسته دستهای خود را بر پشت برد و نگهدارد و آن شخص عقبی دستهای خود را بعوض دستهای کنار نشسته برآرد و این پیشی شروع بحرف زدن یا گفتن کند و آن عقبی بدستهای خود که بیرون آید حرکات او را مطابق حرف زدن او بعمل آورد از قبیل دست حرکت دادن و دست بر سبال و صورت کشیدن و گرفتن نی قلیان بر دست و به دهن گذاشتن همه حرکات از دستهای آن عقبی بجهت این یکی که در کنار اوست بعمل آیند و بر ناظران و مجلسیان چنین مفهوم می گردد که این دستهای خود شخصند که بحرکات ارادی حرکت کنند. (از لغت نامه ٔ محلی شوشتر نسخه ٔ خطی ).
لغت‌نامه دهخدا

طبقه بندی موضوعی
اینجا هم هستم

فردیت و جنسیت

پنجشنبه, ۱۷ اسفند ۱۳۹۶، ۰۸:۱۱ ب.ظ

اگر هنگام تعریف کردن از «مقام زن» نمی‌توانیم بدون استفاده از واژه‌هایی همچون «خانواده»، «مرد»، «همسر» و «فرزند» جمله‌ی معناداری بسازیم، می‌توانیم نتیجه بگیریم که به زنان به‌عنوان انسان‌های مستقل نگاه نمی‌کنیم.

۹۶/۱۲/۱۷

نظرات  (۲)

۲۵ اسفند ۹۶ ، ۱۳:۰۳ میثم علی زلفی
اگر منظورتان از واو در عنوان واو تفسیر باشد یعنی جنسیت تفسیر فردیت باشد در این صورت تشخصی که برای زن لحاظ کرده اید یعنی جنسیت باز استقلالی نیست چرا که جنسیت زن در مقابل جنسیت مرد معنا پیدا می کند و به قول منطقی ها این دو از امور متضایف هستند

اما اگر واو تفصیل باشد یعنی فردیت زن غیر از جنسیت باز این اشکال پیش می آید که چطور می توان زن را تعریف کرد و به آن تشخص داد بدون این که جنسیتش را نادیده گرفت.
چرا که تعریف یا بصفات و اوصاف است که جنسیت یکی از آنهاست
و یا به ذاتیات است که فکر نکنم کسسی بتواند به این راحتی ذاتی زن و مرد را از هم جدا کند

البته این اشکالات در مورد مردان نیز هست
یا حق
پاسخ:
با این واو به دنبال ارتباط برقرار کردن هستم. یعنی می‌خواهم ببینم فردیت چه رابطه‌ای با جنسیت دارد.
۲۶ اسفند ۹۶ ، ۱۱:۵۲ میثم علی زلفی
پس ما بخشی از زحمت شما را کم کردیم:))
پاسخ:
بله، باعث زحمت شما هم شدیم :))

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی