خیالِ دست

نوشته‌های مهدی ابراهیم‌پور

خیالِ دست

نوشته‌های مهدی ابراهیم‌پور

خیال دست. آن بازی است که در مجالس کنند و آن چنان است که یک کس در کنار دیگری پشت سر او بنشیند و آن شخص عبا یا پرده ای بر سر خود و آنکه در کنار اوست کشد بحیله ای که شخص عقبی بالمره در انظار پنهان گردد و معلوم نشود و قدری از شانه های آنکه بکنار اوست نیز پوشیده شود آنگاه شخص کنار نشسته دستهای خود را بر پشت برد و نگهدارد و آن شخص عقبی دستهای خود را بعوض دستهای کنار نشسته برآرد و این پیشی شروع بحرف زدن یا گفتن کند و آن عقبی بدستهای خود که بیرون آید حرکات او را مطابق حرف زدن او بعمل آورد از قبیل دست حرکت دادن و دست بر سبال و صورت کشیدن و گرفتن نی قلیان بر دست و به دهن گذاشتن همه حرکات از دستهای آن عقبی بجهت این یکی که در کنار اوست بعمل آیند و بر ناظران و مجلسیان چنین مفهوم می گردد که این دستهای خود شخصند که بحرکات ارادی حرکت کنند. (از لغت نامه ٔ محلی شوشتر نسخه ٔ خطی ).
لغت‌نامه دهخدا

طبقه بندی موضوعی
اینجا هم هستم

ممنوع الیأس

شنبه, ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۶، ۱۱:۰۳ ب.ظ

۱۲ اسفند ۱۳۹۰ فیلمی از سیدمحمد خاتمی منتشر شد، در حال رأی دادن برای انتخابات مجلس نهم، که خشم دوست و دشمن را برانگیخت. از نظر اصول‌گرایان و هوادارانشان، رأی خاتمی رأی یکی از سران فتنه بود؛ خشمگین بودند که «فتنه‌گران» را چه به شرکت در مناسبات سیاسی نظام؛ «فتنه‌گران» را چه به انتخابات! از آن طرف، یاران و نزدیکان خاتمی بودند که انتخابات را از پیش تحریم کرده و در شماتت کردن رئیس‌جمهور سابق از یکدیگر سبقت می‌گرفتند. جماعتی از هواداران «جنبش سبز» هم او را خائن می‌خواندند. یادم می‌آید که در فضای مجازی سنگ قبری برایش درست کرده بودند، با این بیت حافظ حک شده بر آن:

پیر پیمانه‌کش من که روانش خوش باد

گفت پرهیز کن از صحبت پیمان‌شکنان


روزگارْ سخت فتنه‌انگیز بود. از تریبون‌های نماز جمعه، در مطبوعات و از تلویزیون او را خائن به نظام و انقلاب می‌خواندند و همراهان سابقش او را خائن به مردم. خبرهای ممنوعیتش یکی‌یکی از راه می‌رسید: ممنوع التصویر، ممنوع المصاحبه، ممنوع المنبر، ممنوع الخروج، ممنوع از شرکت در راهپیمایی‌ها، و حتی ممنوع از شرکت در مراسم‌های خاکسپاری و ختم. خاتمی سکوت کرد. خاتمی صبر کرد.

سال ۹۲ پس از رد صلاحیت اکبر هاشمی‌رفسنجانی و پس از ناامیدی مطلق در جبهه‌ی اصلاحات، خاتمی با وجود همه‌ی ممنوعیت‌ها، از شبکه‌های غیر رسمی پیغامش را به مردم رساند و پس از موفقیت، این روند را دوبار دیگر «تَکرار» کرد. او در ۱۲ اسفند ۹۰، در اوج ناامیدیِ اصلاح‌طلبان، با یک تک رأی همه‌ی شماتت‌ها را به جان خرید و چراغ عمر اصلاحات را زنده نگاه داشت و با وجود محرومیت از حقوق شهروندی‌اش، موجب تغییرات عظیم در دولت، مجلس شورا، مجلس خبرگان، و شوراهای شهر گردید. خاتمی بی‌تردید امروز بانفوذترین سیاست‌مدار در جامعه‌ی ایران است و هم‌زمان بی‌بهره‌ترین از حقوق اولیه‌ی انسانی. خاتمی یکی از معدود سیاست‌مدارانی است که سیرتش برای زندگی فردی ما درس‌آموز است. فارغ از اینکه از او خوشمان بیاید یا نیاید، او نشانمان می‌دهد که چطور باید میوه‌ی ظفر را از درخت صبر چید.

۹۶/۰۲/۳۰

نظرات  (۷)

۳۰ ارديبهشت ۹۶ ، ۲۳:۲۵ میثم علی زلفی
لِکَیْلا تَأْسَوْا عَلى‏ ما فاتَکُمْ وَ لا تَفْرَحُوا بِما آتاکُمْ وَ اللَّهُ لا یُحِبُّ کُلَّ مُخْتالٍ فَخُورٍ 23-حدید
 [با یقین به اینکه هر گزند و آسیبى و هر عطا و منعى فقط به اراده خداست و شما را در آن اختیارى نیست‏] بر آنچه از دست شما رفت، تأسف نخورید، و بر آنچه به شما عطا کرده است، شادمان و دلخوش نشوید، و خدا هیچ گردنکش خودستا را [که به نعمت ها مغرور شده است‏] دوست ندارد
پاسخ:
ممنون.
حقوق شهروندی! :/
پاسخ:
از چه چیزش تعجب کردین؟
با توجه به پست قبل از عنوان انتظار یه حکایت دیگه رو داشتم. یه حکایت خوشایند دیگه این بار درمورد ممنوع الیاس بودن. که آخرش یه لبخند هم به لبم بیاره که چه بهتر. یعنی تا این حد اون پست قبلی روم اثر گذاشته بود! 
البته کامنت اول تا حدی رضایتم رو به دست آورد.
پاسخ:
اینجا خوبیش به اینه که کم‌کاری نویسنده رو خواننده‌ها جبران می‌کنن. :)
تشکر از آقای زلفی.
۰۳ خرداد ۹۶ ، ۰۰:۱۷ میثم علی زلفی
خواهش می کنم برادر کاری نکردم
البته مقصودم پنهانم این بود که قرآن به ما نشان داده که چه کنیم و نیازی نیست خاتمی یا هاشمی یا حتی حضرت آقا نشانمان بدهند فقط کافی است عمل کنیم
و البته می توان به خاتمی به عنوان یک الگوی عملی یا به عبارت بهتر نمونه ی عملی و مصداق خارجی هم توجه داشت!
که البته نیازی به آن هم نیست چون مصادیق فراوان زیادی در این مورد وجود دارد و در معرقی نمونه شاید نوبت به این مورد نرسد چون معلوم نیست حقیقتا باوری به این آیه داشته باشد و عملش مصداقی از این آیه باشد یعنی نمی دانیم این رفتار جلوی ای از عمل به این آیه است یا یک اندیشه ی دیگری که او را در مقاومت کردن دربرابر سختی ها و مصائب استوار نگه داشته است مثلا انتقام یا ....
پاسخ:
توجه به این آیه البته بسیار راهگشا است ولی توجه به نمونه‌های ملموس هم می‌تواند کمک کند. من ادعا نمی‌کنم عمل آقای خاتمی منبعث از قرآن است.(خلافش را هم ادعا نمی‌کنم.) صبر اختصاص به مسلمانان ندارد، می‌توان آن را از یک غیر مسلمان صبور هم آموخت. البته آقای خاتمی که مسلمان هستند.
خلاصه، به نظرم منش آقای خاتمی در این سال‌هایی که در قدرت نبوده بسیار درس‌آموز است. طی این سال‌ها، با وجود اینکه افرادی در درون نظام تلاش زیادی برای بیرون انداختن او از دایره‌ی نظام انجام دادند ولی او همچنان خودش و جریان مطبوعش را درون نظام تعریف کرده و می‌کند. با وجود انواع فشارها و ممنوعیت‌ها، اگر هم نقدی داشته محترمانه حرف زده و نقد کرده. خاتمی نه هیچ‌وقت بعد از انتخابات ۸۸ حرفی از تقلب زد و نه از کسی برای به هم ریختن شهر دعوت به راهپیمایی غیر قانونی کرد. حتی در سال‌هایی که شورای نگهبان از دم اصلاح‌طلبان را رد صلاحیت می‌کرد، خاتمی دعوت به شرکت در انتخابات می‌کرد. این مشی و منش خاتمی را مقایسه کنید با احمدی‌نژاد، که دیدیم وقتی در بازی انتخابات راهش ندادند چطور انتخابات را به سخره گرفت.
طی ۲۸ سال گذشته، به همه‌ی رؤسای جمهور تهمت دزدی زده‌اند جز خاتمی. خاتمی، حتی اگر از نظر سیاسی قبولش نداشته باشیم، به نظرم انسان محترمی است که خواه ناخواه آدم را وادار به احترام گذاشتن می‌کند.
۰۳ خرداد ۹۶ ، ۰۱:۲۹ میثم علی زلفی
بله بند آخر را تا حدود زیادی قبول دارم
پاسخ:
خب خداروشکر
یه سوالی داشتم. چرا به آقای خامنه‌ای می‌گن حضرت آقا؟ زمانی که خمینی از دنیا رفتن آقای رفسنجانی و چند تن دیگه از رجال اون زمان رای‌گیری کردن و ایشون رو به رهبری "انتخاب کردن". به عنوان رهبر. علت به کار بری لفظ "حضرت" در موردشون چیه؟ من نمی‌دونم ولی چند بار شنیده‌م از برخی آدم‌ها.
پاسخ:
حضرت کلمه‌ایه که برای احترام قبل از نام بزرگان آورده میشه. چیز خاصی رو نشون نمی‌ده، فقط میگه این آدم فرد بزرگ و مورد احترامیه.
اومدن ماه رمضون و بهتون تبریک می‌گم.
برای گره‌گشایی ما هم دعا کنید. :)
پاسخ:
به شما هم مبارک باشه. ان شاء الله گره از کار همه‌مون باز کنند.

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی